image
Новина
Як позбутися дентофобії заради красивої усмішки
Дата публікації: 29 травня

Спітнілі долоні, цокотіння зубів, відчуття, ніби зараз зомлієш, пришвидшене серцебиття… Все це явні ознаки страху сідати у стоматологічне крісло. Та як відрізнити звичайний страх лікувати зуби від дентофобії? І що робити тим, хто дійсно не може перебороти себе та зважитися на лікування зубів?

Дентофобія — не просто страх перед лікуванням зубів

Ми звикли розкидатися словом «дентофобія». Страшно сідати у крісло стоматолога? «Так це ж дентофобія». Боїтеся піти поставити пломбу? «Нічого дивного, це і є дентофобія!». Насправді, не варто будь-яке побоювання перед візитом до стоматолога називати саме так.

Дентофобія — це неконтрольований страх опинитися у кабінеті стоматолога. Людині лячно від самої думки, що з її зубами щось робитимуть, а звук бормашини може переслідувати у нічних жахах. Тоді як людина, яка просто боїться, все ж наважується піти до клініки, поговорити зі стоматологом, окреслити, що саме викликає у неї страх і зважитися на лікування.

Чому виникає дентофобія

Здебільшого виділяють дві основні причини, через які у людини з’являється дентофобія:

  1. Невдале чи болісне лікування. Зазвичай цей фактор бере початок з дитинства. Оскільки у ранньому віці ми дуже чутливі до всього, що з нами трапляється, а дитячі спогади доволі сильні й позбутися їх складно. Лікар міг підібрати недостатньо сильну анестезію чи травмувати щось у ротовій порожнині. А можливо, вас у дитинстві просто налякав вигляд стоматологічного кабінету й апаратури в ньому. 

Однак буває, що дентофобія з’являється лише у дорослому віці. Спричиняє її той самий страх перед болем, непрофесійністю лікаря тощо.

  1. Сором за стан своєї усмішки. Тут виходить замкнене коло: людина не йде лікувати зуби, бо їй соромно за їхній вигляд. Чим довше вона відкладає лікування, тим гірший стан її зубів і тим більше їй соромно йти до стоматолога.

Крім того, причинами дентофобії може бути різкий запах медикаментів, напружена атмосфера (крики дітей, велика черга до кабінету стоматолога) та ін. Якщо вас лякають такі фактори, варто спробувати звернутися до приватного медичного центру. По-перше, там уважніше ставляться до ароматів — часто використовують освіжувачі повітря. По-друге, є чіткий запис на послугу, а отже в коридорі не буде натовпу. По-третє, часто дитяча зона у приватній клініці стоматології відокремлена від зони для дорослих. А на додачу у закладі грає приємна музика для релаксу. Все це у підсумку може позитивно вплинути на ваш емоційний стан та полегшити процедуру лікування зубів.

Як побороти дентофобію

Перше, що потрібно зробити, — поговорити самому з собою. Це може бути внутрішній діалог, а можна спробувати піти раціональним шляхом: намалювати табличку з плюсами й мінусами того, що ви підете до лікаря. Також можна візуалізувати те, що вас лякає. Розпишіть чітко кожну позицію, потім зателефонуйте до стоматології, в яку збираєтеся йти, та розпитайте все, що вас цікавить. Наприклад, якого кольору стіни, чи чутно тому, хто перебуває в коридорі, те, що відбувається в кабінеті лікаря, чи є перед кріслом, в якому сидітиме пацієнт, телевізор тощо.

Наступний крок — поговоріть зі стоматологом, який вас лікуватиме. Вам має бути комфортно з цією людиною. Якщо відчуваєте, що контакт встановити не вдається, не соромтеся звернутися до іншого фахівця. Ваш лікар повинен знати, що саме викликає у вас страх, і з розумінням ставитися до цього. Хороші стоматологи вміють працювати з пацієнтами, які панічно бояться лікувати зуби.

Ще один варіант — звернутися до психолога чи психотерапевта. Оскільки наші страхи живуть у нас в голові та часто живляться неприємними спогадами з минулого, фахівець допоможе розібратися з цим. Так, це займе не один сеанс, але, можливо, саме така терапія допоможе вам з легкістю сідати у стоматологічне крісло, аби потім не боятися усміхатися на всі 32.

І, звісно ж, завжди існує такий спосіб проведення стоматологічного лікування, за якого пацієнт повністю знечулений — седація. Наприклад, стоматологічна клініка VINIR у таких випадках звертається до окремої бригади спеціалістів, яка вводить пацієнта у стан медикаментозного сну. Але тут варто зважувати всі «за» та «проти». Якщо є необхідність встановити зуби на 4-х імплантах або провести протезування на 6 імплантах, тоді без седації не обійтися. Якщо ж це художня реставрація зубів, варто спробувати піти за попередніми пунктами.

У клініці VINIR працюють досвідчені фахівці, яким не раз доводилося лікувати пацієнтів, що бояться стоматологічного втручання.

«Я завжди дивлюся, чи контактна людина, — каже імплантолог та ортопед VINIR Богдан Любохінець. — Маю багато клієнтів з дентофобією, але зазвичай, яким би не був страх, люди заспокоюються. Я говорю з ними до лікування та у процесі, пояснюю, що роблю, та паралельно працюю. Пацієнт має прокручувати в голові: «Мені хочуть допомогти». Бувало, починаємо зі звичайної гігієни, щоб людина звикла, заспокоїлася. А далі вже переходимо до серйозного лікування».

Стоматологічна клініка VINIR — місце, де клієнта розуміють. Ми виконуємо стоматологічне лікування будь-якого рівня складності: від простої гігієни до складного протезування на імплантах. І якщо ви страждаєте на дентофобію, приходьте до нас — ми разом знайдемо вихід із цієї ситуації!

За консультацією звертайтеся: +38 (067) 716 29 85