image
Новина
Від дерев’яних до керамічних: еволюція зубних протезів
Дата публікації: 04 грудня

Далеко не кожному вдається вберегти всі зуби цілими й здоровими аж до старості. На щастя, сьогодні стоматологія здатна зарадити навіть у випадках, коли зуб втрачений. А от ще кілька століть тому, щоб повернути собі здатність жувати, потрібно було пройти неабияке випробування.

З чого почалося протезування

Перші зубні протези почали з’являтися ще у VI столітті до н.е. Археологи знайшли череп індіанця, який замість кількох зубів на нижній щелепі мав протези з панцирів мідій. 

Трохи згодом етруски кріпили протези з кісток золотими кільцями до натуральних зубів. Потім протези почали виготовляти й з інших матеріалів: дорогоцінностей, ікл моржів чи бивнів слонів.

В середні віки якість протезування суттєво погіршилася. В той час виготовляли виключно косметичні протези, які найчастіше робили із зубів мерців. Таку практику продовжили і згодом, у XX столітті, коли найбільш популярним матеріалом для виготовлення протезів стали зуби солдатів, які загинули під час військових дій.

А користуватися протезами можна?

У XVIII столітті відбувся стрімкий прорив у сфері зубного протезування. Тоді вчені навчилися знімати відбитки зубів за допомогою воску (1721 р.), відливати штучні моделі за допомогою гіпсу (1756 р.) й виготовляти золоті коронки та кламери для фіксації протезів (1756 р.).

Після цього метод протезування вдосконалили ще більше: з’явилися повні протези, які використовували пацієнти без зубів. Їх фіксували в порожнині рота завдяки різниці показника атмосферного тиску над і під протезом (1800 р.).

Втім, найбільшу роль зіграли винаходи Людовіка П’єра Фошара, який створив протези з ікл морського коня, вкриті золотом і штучною емаллю, а також штифти, на яких ці протези кріпилися. Це вже була імплантація, яка чимось нагадувала сучасну. За формою та кольором штучні зуби дуже нагадували натуральні. Та, звісно ж, доступні такі протези були лише дуже заможним людям.

Були практичними — стали ще й гарними!

У XIX столітті стоматологи почали використовувати для виготовлення протезів композит. Дешеві, естетичні та відносно довговічні — такі протези стали досконалим рішенням для людей, яким фарфор був не по кишені.

Тоді ж почали з’являтися протези сучасного зразка: керамічні коронки, м’які акрилові та нейлонові протези без гачків тощо. Такі протези служили вже не рік чи два, а десятиліттями.

А що з сучасними протезами?

Сьогодні протези поділяються на:

  • знімні, які пацієнт може самостійно вийняти з ротової порожнини (нейлонові, акрилові та бюгельні протези);
  • незнімні, які неможливо самостійно витягнути з ротової порожнини — їх фіксують на спеціальний стоматологічний цемент (коронки, мостоподібні протези, вкладки й вініри);
  • умовно-знімні зазвичай кріпляться на штифтах-імплантатах, а зняти їх спеціалісти можуть за допомогою спеціальних інструментів.

Вибір протезів дозволяє підібрати штучні зуби, які будуть комфортними для пацієнта й відповідатимуть його потребам і побажанням. Якщо зуб частково зберігся, ми у VINIR рекомендуємо встановлювати вкладку або коронку, якщо ж ні, то пропонуємо провести протезування на імплантатах, що дозволить повернути повноцінний зуб з усіма його функціями та естетичністю.

Ми не обираємо між красою та зручністю, а завжди працюємо над якнайкращим рішенням, яке підкреслить й усмішку, і риси обличчя.

Записуйтеся до клініки VINIR просто зараз: +38 (067) 716 29 85